5.3.2026
KIA JULKAISEE HUOMENNA ODOTETUN DEBYYTTI-EP:NSÄ TUNTUU NIIN PALJON ITKETTÄÄ

kia julkaisee huomenna, 6. maaliskuuta odotetun debyytti-EP:nsä tuntuu niin paljon itkettää. Kokonaisuus esittelee artistin entistäkin vahvempana tarinankertojana ja tunteiden sanoittajana.

Herkkä ja henkilökohtainen EP sisältää aiemmin julkaistut singlet josjoku toinen ja bändipaita sekä viisi täysin uutta kappaletta.

”Tää EP on mun viimeiset kymmenen vuotta yksissä kansissa. Sen aikana käydään läpi mun saapuminen musa-alalle ja se, miten oon kasvanut siellä aikuiseksi. Puhun naisena elämisestä, ulkonäköpaineista ja somen tuomista haasteista, masennuksesta ja oikeastaan kokonaisen sukupolven ajatuksista elämästä – kaikki yhden C-osan muodossa. Ja myös siitä, miltä tuntuu herätä väärän tyypin vierestä exän bändipaita päällä. Tää EP päättyy universaaliin kysymykseen: käykö tässä lopulta hyvin? Se tuntuu tosi ajankohtaiselta niin maailmantilanteen kuin oman elämänkin kannalta. Tää on mun elämä tähän asti – ja tuntuu ihanalta päättää yksi aikakausi tähän”, kia kertoo.

Vuosi sitten julkaistu, kultaa striimannut bändipaita nousi suoraan Spotifyn sijalle 5 ja kasvoi yhdeksi alkuvuoden suurimmista TikTok-ilmiöistä. Kappale on soinut laajasti radiossa, muun muassa Loopilla ja YleX:llä. EP:n fokussingle kerro kerro kuvastin on jo ennen julkaisuaan ilmiöitynyt TikTokissa yli 1000 videolla.

Viime vuonna kia nähtiin lukuisilla keikoilla sekä lämppäämässä KUUMAAn ainutlaatuista Helsingin keikkaa. Seuraava esiintyminen artistilla on edessä Helsingin Semifinaalissa 14. maaliskuuta.

kia – tuntuu niin paljon itkettää
1. intro
2. jos
3. mitä sä multa veit
4. bändipaita
5. ihan vähän koko ajan
6. nainen
7. joku toinen
8. kerro kerro kuvastin

Lataa kian promokuva tästä.

kia:
Instagram
TikTok
Spotify
warnermusic.fi/kia

Lisätiedot ja haastattelupyynnöt:
Katariina Kahri / Warner Music Finland
katariina.kahri@warnermusic.com